Zasady gry

ZASADY GRY FIBA 3X3

FIBA w 2007 roku wraz z sędziami stworzyła pierwsze oficjalne przepisy gry w koszykówkę 3×3. Po kilku aktualizacjach w 2015 roku opublikowano dotychczasowe zasady. W sytuacjach, które nie są wyraźnie określone, obowiązują normalne zasady koszykówki FIBA.

Ogólne

Sport uprawiany jest na boisku o szerokości 15 metrów i długości 11 metrów, co jest równoznaczne z dzieleniem normalnego boiska do koszykówki na dwie części. Każde pole ma pierścień, a obie drużyny atakują lub bronią się. Obie drużyny składają się z trzech graczy i mogą dokonać jednej zmiany.

Obszar ograniczony musi mieć linię swobodną znajdującą się na 5,80 metra od końca, w którym znajduje się kosz. Musi również mieć linię trzypunktową, w odległości 6,75 metra od kosza.

Mecz

Mecz rozpoczyna się od losowania w celu ustalenia, która drużyna rozpocznie w ataku, a która będzie grać w obronie. Gdy drużyna broniąca odzyskuje piłkę, zmienia się ona w atakująca na kosz, którego broniła.

Mecze trwają 10 minut czystej gry, a zegar zatrzymuje się za każdym razem, gdy piłka jest „martwa” lub gdy nastąpił faul.

Każda drużyna ma limit czasu.

Zwycięzca meczu

Pierwsza drużyna, która przed upływem 10 minut zdobędzie 21 punktów lub więcej, wygrywa grę. Jeśli po dziesięciu minutach żadna drużyna nie zdobyła wymaganego minimum punktów, wygrywa ten, który uzyska wyższy wynik. W przypadku remisu po upływie dziesięciu minut zostanie przyznana minuta odpoczynku, a następnie zostanie rozegrany dodatkowy czas, który potrwa do czasu, gdy drużyna zdoła zdobyć kolejne 2 punkty.

Faule

Faule są podobne do klasycznej koszykówki, jednak inaczej liczone. W przeciwieństwie do klasycznej koszykówki, nie bierze się pod uwagę fauli osobistych. Niemniej jednak, ofensywne faule (jeśli nie są techniczne lub niesportowe) nigdy nie skutkują rzutami wolnymi, niezależnie od liczby fauli. Faule techniczne nie sklasyfikowane jako niesportowe powodują 1 rzut wolny i posiadanie piłki. Faule niesportowe są karane 2 rzutami wolnymi i posiadaniem piłki.

Za każdy faul wewnątrz linii trzypunktowej rzut wolny zostanie przyznany drużynie, która go otrzymała. Za każdy faul poza linię trzypunktową zostaną przyznane dwa rzuty wolne.

Po osiągnięciu sześciu i więcej fauli zostaną przyznane dwa rzuty wolne, niezależnie od rodzaju błędu, a po dziesięciu faulach zostaną przyznane dwa rzuty wolne i posiadanie piłki.

Wprowadzenie piłki do gry

Gdy zostanie wrzucona piłka do kosza, drużyna, która straciła punkty, wprowadza piłkę do gry, wykonując podanie lub dotknięcie. W przypadku nieosiągnięcia celu, a jeśli piłka zostanie odebrana przez drużynę broniącą się, musi zostać pokonana poza bramką, aby móc zagrać ponownie.